Trtnelem : Tmakr: II. Npessg, telepls, letmd |
Tmakr: II. Npessg, telepls, letmd
puma189 2005.12.27. 17:15
7. ttel: A XIII. szzadi magyar trsadalom
7. ttel: A XIII. szzadi magyar trsadalom
A XIII. szzad lnyeges vltozsok ideje. A kirlyi birtokadomnyok kvetkeztben, amelyeket Imre s II. Andrs egyms elleni harcban osztott szt, megn a furak hatalma, a kirly jelentsen cskken. Knytelen a kirlyi jogon szerzett reglejvedelmekre tmaszkodni, mely a paraszti rteget sjtotta. A kirlyi hatalom hanyatlsa nagy veszlyt jelentett a kirlyi vitzek, a szerviensek s vrjobbgyok szmra. lland katonskodsra knyszerttettk ket valamint fldjeikre is szert akartak tenni a feudlis nagyurak. Szerviensek szervezkedni kezdtek, a furak is sszeeskvst szerveztek. Eltr okok miatt, de az egsz trsadalom szembekerlt a kirlyi hatalommal. Vgl 1222-ben, a fehrvri „trvnyalkot napon” knyszerttettk a kirlyt, hogy jogaikat trvnyben, az Aranybullban erstse meg. 31 cikkbl llt, de megvalstsa kirly s az okmnyban htrnyosan rintettek ellenllsa miatt elmaradt. Szerviensek szervezkedni kezdtek rdekeik rvnyestsre. 1232-ben a zalai nemesek a megye terletn az ket rint gyekben brskodsi jogot nyertek. Ezt ksbb nemesi vrmegynek neveztk, mely a kirlyi vrmegyt vltotta fel.
II. Andrs halla utn fia, IV. Bla lett az uralkod, aki nagyapjt III. Blt tekintette pldakpnek. Megksrelte visszaszerezni a rgi vrbirtokokat, melyeket apjk osztottak szt a furak kztt. A tatrjrst megelz vekben clja a kirlyi hatalom jbli megerstse volt a brkkal szemben. II. Andrs, apja hveit, a brkat szmzette, birtokaikat visszavette. A kirlyi hatalom hangslyozsa rdekben elrendelte, hogy az uralkod jelenltben nem lehet lelni. Birtokok, vrmegyk visszavtele. Befogadja az orszgba a kunokat, hogy a katonai erejkre tudjon tmaszkodni a brkkal szemben, br a kunok fosztogatnak az orszgban, hiszen nomdok. Trvnnyel vdi a kunokat, bntetst kap, aki kezet mer rjuk emelni. Ezrt a brk szembefordulnak vele. Ez, hogy hatalmt minden eszkzzel megprblta megersteni, mg visszat majd a tatrjrskor.
Tatrjrs:
Elzmnyei: Julianus bart hozta a rosszhrt, a mongol tatrok kzelednek.
IV. Bla trekvse az ers kirlyi hatalom megteremtsre mindenkppen szksg volt, de eszkzei hibsnak bizonyultak, ugyanis az egsz nagybirtokos rteget szembefordtotta vele. Kznnyel fogadtk a tatr tmads hrt, s rjuk nem szmthatott.
A magyar kirlysg s a keresztny Eurpa tudta, csak gy meneklhet meg, ha meglltjk a tatrokat. Kijevet elg ersnek tartottk ahhoz, hogy feltartztassa a tatrokat, de 1240-ben beveszik Kijevet, ezzel megpecsteldtt Mo sorsa, fel kell venni a harcot a tatrokkal. Igen, de a brkra s magnhadseregeikre nem szmthat, bezrkztak vraikba.
Szerviensek szegtsge, de nem elg, s a kirlyi magnhadsereg is kevs. A pptl kr segtsget, aki meggri imdkozni fog rtk, mert nem r r segteni, a Nmet csszrral, Frigyessel harcol. Majd a Nmet csszrtl, Frigyestl is kr segtsget, aki szintn sok szerencst kvn, mivel az invesztitra hbor miatt sem r r. Majd Stjerorszg hercegt II. harcias Frigyest kri, segtsen. Megzsarolja, csak a nyugati vrmegye ellenben segt, ezt nem fogadja el. A kunoktl is krne segtsget, akiket befogadott orszgba, de a magyar elkel kunok vezetjt Ktenyt meggyilkoltk, ezrt a kunok haragosan kivonulnak. IV. Bla, s az orszg egyedl marad. Minden prblkozs ellenre slyos veresget szenved IV. Bla s serege, 1240. prilis 11-n Muhinl. Csakhogy a 3 kvrat, Esztergom, Fehrvr, Pannonhalma, nem sikerl bevennik, nincs ostromszerk. A tbbi vr fldvr volt, ezeket azrt sikerlt elfoglalniuk. Majd a tatrok kivonulnak.
A tatrjrst kveten IV. Bla j politikt vlaszt.
· Klpolitika: mr nem nyugaton, hanem keleten keres szvetsgest a tatrok ellen. A halicsi fejedelemmel kt szvetsget, mert a halicsiakat is fenyegeti a tatr, s k is keresztnyek.
IV. Bla a msodik honalapt.
· Elkelknek, szerzeteseknek, polgroknak, jobbgyoknak kedvezmnyeket ad. Szerviensekbl nemesek lesznek, bevonja ket az orszg kormnyzsba. Vagyis megersti jogaikat. Rendi orszggyls elkpe.
· Tmogatja a vrosokat: kivltsgokat ad, vmmentes kereskedelem, szabad brvlaszts, kfalpts.Kirlyi vrosok: pl. Szeged, mezvrosok: ezstbnyk s sbnyk.
· Szabad kltzkdsi jog. Jogilag egysges jobbgysg jn ltre. Vrjobbgyok egy rsze felemelkedhetett a szerviensek kz.
· Hozzltott az let, a munka feltteleinek megteremtshez, elnptelenedett orszgrszeket beteleptette. Visszahvja a kunokat s letelepti ket az Alfld kzps rszre, szigor felgyelet. Be kell npestenie az Alfldet a nyugati hospeseket hoz be. (nmetek, csehek, morvk)
· Sajt hibjbl tanulva adomnyoz fldeket, de felttelknt megszabja, kvrat kell pteni, pnclos sereget kell lltani a birtokosoknak.
A szerviensekbl nemesek, a nagybirtokosokbl brk lesznek. A tatrjrst kveten a brk tovbb ersdnek.
A feudlis gazdasg s trsadalom IV. Bla 2. uralkodsa idejn li a virgkort.
Kialakul a familiarits. A kznemesek valamely nagyr szolglatba lltak, ha meg akartk rizni vagyonukat. Rszt vettek birtokai gazdasgi irnytsban, harcoltak magnhadseregben. k alkottk uruk udvart, krnyezett, tgabb rtelemben vett csaldjt. Ezrt is neveztk ket a nagybirtokos familirisainak. Cserbe uruk megvdte ket.
IV. Bla lnyt, Margitot apcnak adta, azrt hogy a tatrok ne jjjnek vissza.
A XIII. sz. legvgn, az utols rpd- hzi kirlyaink idejn feudlis anarchiba zuhan a magyar gazdasg s trsadalom1270-ben halt meg, s a fia V. Istvn uralkodott, de fiatalon meghalt. A feudlis anarchia okai: a brk harcokat folytatnak a fldekrt. Meggyengl kirlyi hatalom, megersd bri hatalom.
|