Trtnelem : Tmakr: III. Egyn, kzssg, trsadalom |
Tmakr: III. Egyn, kzssg, trsadalom
puma189 2005.12.27. 19:57
9. ttel: A rmai kztrsasg vlsga
9. ttel: A rmai kztrsasg vlsga
Belpolitika Rmban: vlsgot idz el a hbors siker, provincik.
Okai: valamely trsadalmi rteg elgedetlen: plebs nem tudja rtkesteni megtermelt dolgait: gabona. Mert a provincikbl rkez gabona jobb minsg s olcsbb.—plebs ezrt eladja a patrciusnak a fldjt. (knytelen eladni).
Patrcius: ltrehozza a latifundiumokat (nagybirtok)—szl, zldsg, gymlcst termel—belterjes. Itt rabszolgk dolgoznak—klasszikus rabszolgasg.
Plebs: bemegy a vrosba: alkalmi munkbl l, vagy eladja a szavazatt. Proletaritus lesz belle: fldjtl megfosztott vrosi nincstelen, plebs------ ebbl kvetkezik a rmai hadsereg vlsgba jut, mert a plebs sajt magt szereli fel, de nincs most erre pnze.
Itliai szvetsgesek: Itlia fldjn lnek, de nem latinok. Polgrjogot kvetelnek.
Szenzus: prbljk orvosolni a helyzetet.
-nincsteleneknek: nincsmit enni—enni adnak nekik ingyen.; valamint: „panem et circeuses” = kenyeret s cirkuszt a npnek -- politikt kezd nhny szentor.
Populista, npszrsghajhsz politikusok. Cljuk: nem az orszg felvirgoztatsa, hanem, hogy magt nmpszerv tegye. Julius Caesar is ugyanezt alkalmazza. (cirkusz: gladitor jtk)---Ez csak a tneti kezelse a problmknak
Szvetsgesek: problmjt nem lehet megoldani—elbb vagy utbb hborra kerl a sor.—csakhogy nincs hadsereg.---- reformokra van szksg.—kztrsasg vlsga idszak.: 3. pun hbortl Julius Caesr hatalomra jutsig.
Kt politikai prt jn ltre:
1. Szentori prt (rend)
Optimatk—legjobbak (optimlis= legjobb). Cljuk: szentus hatalmnak fenntartsa (minden maradjon gy)
2. Npprt
-lovagok (cliensek): tartomnyokon ad s vmszeds—cserbe lemondanak politikai jogaikrl.
-proletrok
-szvetsgesek
Reformksrletek
Npprt fog refomksrletekbe. Kr. e. 133 Tibrius Gracchus javaslata.(nptribunus)
Latifundiumok vgt akarta—fldtrvny: Maximum egykzen lv fldbirtokok mennyisgt szblyozza—plebs kzitt sztosztani, eladst megtiltani.
Kvetkez vben nptribunusnak jelltette magt, 132-ben, hogy vgiv tudja vinni.
Optimatk tmadsa: meg akarja szegni a kztrsasg trvnyt—egyeduralmat akar, ezzel vdoljk—felheccelik ellene a rmai tmeget s meglincselik (meggyilkoltatjk)
10 vvel ksbb 123-ban j reformer lp fel: Caius Gracchus, Tiberius ccse.
minden rtegnek gr, akire szmtani lehet, btyja hibjbl tanulva:
-lovagoknak
-plebsnek: kaptok fldet, de mshol: Karthgban
-kedvezmnyt gr a szvetsgeseknek—Rmai polgrjogot kapnak
Teht minl nagyobb tmegeket akart megnyernil a szentussal, optimatkkal szemben.
Szentus tmadsa: Caius istentagad, Karthgban elpusztt benneteket Isten. Lzads—Caius ngyilkos lesz. (viszjra fordul)
Radsul azzal, hogy a szvetsgeseknek rmai polgrjogot gr, elveszi a plebstl aaz t a meglhetst, hogy eladja a szaazatt, mert mostmr sokkal tbbnek lesz szavazati joga + Karthgban Isten elpusztt == optiamatk ezzel heccelik a npet!
----- -------------- ----------- ------------- ------------- ------------
A hdtsok trsadalmi hatsai
A nagy birodalom ltrejtte hatalmat s buss jvedelmet hozott Rma vezet rtegeinek. Provincik jvedelmeit : a kereskedrteg flzte le. Hajtulajdonosok: nvekv forgalom. Tartomnyok: adk, vmok, bnyk zemeltetse—brbe ads—ezeket brbe adtk a fenntemltett pnzembereknek a szentus. A brlk elre, egy sszegben fizettek, de a provincik lakin a brleti dj tbbszrst hajtottk be.
Akik szlltssal, adbrlettel foglalkoztak, nem vllalhattak hivatalt.—gy elklnlt egy rteg: lovagrend. (politikai letben kzvetlenl nem vett rszt)
Rma politikai vezet rtege: a nagybirtokos arisztokrcia. Kzlk kerltek kia fhivatalnokok, segatus tagjai.—nevk innen ered: senatori rend.
A meghdtott terleteket sajt s az ager publicusbl kihastott fldekbl nagybirtokokat, latifundiumokat alktotttak ki—magntulajdonknt kezeltk. Ezekben gazdasgi egsgekben piacra termeltek-- jvedelem nvelse rdekben—jsok.
Gyztes hadjratok: rabszolgk tzezreit hoztk Itliba. – gy ruk cskkent—olcs munkaer megfelel irnyts mellett kifizetdv vlt—teht ntt a rabszolgamunka arnya.
Probincik: olcs gabona
Nagybirokok: belterjes gazdlkods, gabona helyett szl, olajbogy, gymlcs, zldsgflk termesztse—jval nagyobb jvedelmet biztostott, mint a klterjes gabona.
Sok parasztcsald tnkrement: nagybirtok fejldse kedveztlenl ha a kisbirtokos parasztsgra—nem tudtk megfizetni, nem is lett volna kifizetd a rabszolgamunka.—megmaradtak a klterjes gabonatermesztsnl, de ennek a jvedelmezsge cskkent—s ez a gazdasgi vereseny sok parasztcsald tnkremenetelhez vetetett—fldjeiket knytelenek voltak eladni—ezeket felvsroltk a nagybirtokosok, s latifundiumaikhoz csatoltk.
Folyamatot a hbork felerstettk. Parasztsg: hadereg zme—mivel a birodalom ntt, a katonai szolglat egyre terhesebb vlt. Messze harcolta, nem tudtk fldjeiket mvelni. + 2. pun hbor, ekkor Hannibl csapatai veken keresztl puszttottk Itlit. A tartalk nlkl l kisbirtoko nem tudtk kiheverni llataik, termnyk, hzuk elvesztst. Legtbbjk gy tnkrement.
A legszlesebb trsadalmi csoport, a parasztsg lecsszsval j rteg jtt ltre: plebs (fldjket vesztettek a vrosokba, Rmba vndoroltak, hogy ott szerezzenek meglhetst.
Az llamnak kellett ezt a tmeget eltartani. Ingyengabona oszts, cirkuszi jtkokkal az idejk lektse. Szentus ezzel prblja orvosolni helyzetket..
Plebs: mhelekben dolgozott, vagy a nagyvros adta alkalmi munkkbl lt. Egy rszk ingyenl tmegg vlt, mely ruba bocstotta szavazatt.—minden politikai cl rdekben megnyerhet volt, napi engedmnekkel.
|