Egyb
2005.12.28. 15:45
VIII. Henrik s hat felesge
VIII. Henrik + hat felesge |
|
VIII. Henrik (1491-1547) angol kirly. Apja, VII. Henrik, a Tudor-hz megalaptjnak a halla utn, 1509-ben koronztk kirlly. A trnrks valjban btyja, Arthur volt (aki azonban idejekorn meghalt), Henriket papi plyra szntk. Innen eredeztethet klasszikus mveltsge, tanultsga. Klpolitikja, kapcsolatai s hbori kiss zavarosnak tnnek, nha nehz pnzgyi helyzetbe is kerlt miatta az llam. Emiatt aztn pnzrt is hborskodott. Politikai ellenzkt knyrtelenl megsemmistette, kpviselit kivgeztette. rdekes a ppval val kapcsolata. Elbb a Luther ellen rt vitairata miatt megkapta a pptl „a hit vdelmezje” cmet. Ksbb, mikor a ppa nem akarta rvnytelenteni els hzassgt, szaktott Rmval, vgrehajtotta az angol reformcit s megalaptotta az anglikn egyhzat. Az j egyhz feje termszetesen lett.
Ma elssorban hzassgai, felesgei kapcsn emlegetik. Pedig sokoldalan mvelt, nyelveket beszl, irodalmat, zent szeret s mvel ember volt, mondhat, az angol renesznsz kpviselje. Emberi, politikai kapcsolataiban azonban kegyetlen zsarnoki termszete trt a felsznre, az ellentmondkat nem trte meg a maga kzelben. Szakrtk szerint ez a termszet az reged kirly betegsgeivel, lland fjdalmaival hozhat sszefggsbe. Mint Frank Tibor rta: „Fokrl fokra elhatalmasod nzse a betegsgekkel trsulva valsggal megalomniss tette: mindenkire r akarta erszakolni szemlyisgt s hatalmt.” |
|
- Aragniai Katalin II. (Aragniai) Ferdinnd s I. (Kasztliai) Izabella lnya. Politikai okok kvetkeztben Henrik btyjnak, Arthurnak volt a felesge. Miutn 1502-ben – hathnapnyi hzassg utn – meghalt Arthur, Henrik jegyese lett. Katalin ekkor 17, Henrik pedig mindssze 12 ves volt. VIII. Henriket 1509-ben koronztk kirlly, ekkor ktttek hzassgot. Hat gyermekk szletett, de ezek kzl csak a ksbbi I. Mria maradt letben. A firksre vgy kirly rvnytelenteni akarta hzassgt, de a ppa nem engedlyezte a vlst. Ez vezetett a ppasggal val szaktshoz s az anglikn egyhz ltrejtthez. A hzassgot vgl a canterburyi rsek rvnytelentette, Katalint pedig szmztk.
2. 2. Boleyn Anna Thomas Boleyn, Rochefort grfjnak a lnya volt. A francia udvarban nevelkedett, s Aragniai Katalin udvarhlgye volt. A Katalintl elhideglt Henrik szerelmes lett a fiatal lnyba, s 1525-tl kedvese is volt. Henrik elz hzassgnak rvnytelentse utn, 1533-ban hzasodtak ssze. Lenyuk volt a ksbbi I. Erzsbet kirlyn. Henrik hzassgtrssel vdolta Annt, amit a n ktsgbeesetten tagadott. Nem segtett semmi, hallra tltk, lefejeztk 1536-ban. (Azt mr csak zrjelben kell megjegyezni, hogy maga a kirly sem volt igazn hsges termszet, kalandjainak sora ismert – s sok valsznleg nem.)
- 3. Jane Seymour rgi nemesi csaldbl szrmazott, Henrik elz felesgeinek udvarhlgye. Szerny, halkszav szemlyisg volt, tkletes ellentte a szeszlyes Boleyn Annnak. 1537-ben fit szlt a Henriknek, a jvend VI. Edward kirlyt, de 12 nappal a szls utn meghalt. VIII. Henrik szintn gyszolta – mint mondta – „egyetlen felesgt, akit szeretett”.
- Cleves-i Anna 1539-ben lett Henrik felesge. A kirly egsz Eurpban kerestette a menyasszonyjelltet, s a
berkezett arckpek alapjn vlasztotta ki Annt, anlkl, hogy szemlyesen tallkozott volna vele. Anna gy rkezett Angliba, hogy nem beszlte a nyelvet, meglehetsen ridegen s elutastan kezelte Henriket, radsul elgg mveletlen is volt. A kirly sem kedvelte a nt, ezek utn nem csodlhat, hogy a hzassg csak hat hnapig tartott. A kvetkez eskv mindssze 20 nappal kvette a vlst. |
|
5. Howard Katalin Boleyn Anna rokona, Norfolk herceg unokahga volt. Hzassguk idejn – 1540-ben – mg csak tizenkilenc ves, mikzben a kirly mr 49 ves volt. A hlgynek fiatal kora ellenre mr „mltja” volt. Ez taln nem is lett volna baj, de kapcsolatait a hzassgot kveten feljtotta. A szerelmi gyek persze egy kirlyi udvarban nem maradhatnak titokban. A bosszll kirly 1542-ben a hzassgtr kirlynt kt szeretjvel s egyik udvarhlgyvel egytt kivgeztette. |
|
6. Parr Katalin Thomas Parr kirlyi tisztvisel lnya. Mr kt hzassgon volt tl (mindkt frje meghalt), mikor 1543-ban hozzment VIII. Henrikhez – pedig Lord Thomas Seymourba, Jane Seymour btyjba volt szerelmes. Valjban inkbb polja volt a kvr, beteg kirlynak, mint felesge. Miutn Henrik 1547-ben meghalt, korbbi szerelmhez ment felesgl. j hzassga boldogtalan volt, szlskor halt meg 1548-ban.
VIII. Henrik hat felesgnek fantasztikus histrijbl a kznsg rdekldst mindig is az els rsz vonzotta inkbb: a szerelmi, politikai s vallsi okonak az a kibogozhatatlan szvevnye, amelynek cscspontja a kirly vlsa Aragniai Katalintl, szaktsa a Szentszkkel;
ennek folytatsa Boleyn Anna tragikus trtnete, akit a kirly elbb imdott, majd hzassgtrsrt lefejeztetett; zrszakasza pedig a harmadik felesg, Jane Seymour halla, akiknek emlkt az rkti meg, hogy neki sikerlt, ami kt eldjnek nem: tizenkt hnapi hzassg utn megajndkozta a kirlyt az htott trnrkssel, m ez a diadal az letbe kerlt.
A kirly utols hrom hzassga egyttvve nem tartott hat vig; mindhrom termketlen volt, s mindhrom felesg, sszehasonltva a korbbi asszonyokkal, meglehetsen jelentktelen maradt dinasztikus vagy vagy feudlis szempontbl. Egyikk sem hozott a vilgra jvend uralkodkat; egyikk hta mgtt sem lltak olyan rokonok, akik kszek lettek volna csatba indulni Anglia ellen, hogy bosszt lljanak, amint azt V. Kroly kis hjn megtette Aragniai Katalin vdelmben. m mindez nem jelenti azt, hogy emberileg is jelentktelenek lettek volna.
Ha gy vesszk, a kirlyi hzassgok msodik menete a vratlan fordulatok s regnyes elemek tekintetben semmiben sem marad el az elstl.
Jane Seymour hallakor, a kirly szinte fjdalmt ltva (VIII. Henrik ezt az egy felesgt siratta meg) sokan gy gondoltk, hogy most mr vge szakadt a sorozatnak. Vgtre is VIII. Henrik ekkor mr 46 ves volt - ami a XVI. szzadban majdcsak hajlott kornak szmtott -, a kt lny mellett fiutda is volt, a jvend VI. Edwaard. m csaldniuk kellett: az eurpai uralkodknak menesztett gyszjelentsekkel egytt levelek mentek az angol kveteknek is, hogy kldjenek rszletes jelentseket az eladsorban lev hercegnkrl. gy ht, mikzben a szerencstlen Jane holtteste bebalzsamozva, aranyos lepellel bortva, fejn koronjval, s minden kszervel mg a Hampton Court trntermben fekdt, az angol kvetek mr kontinenszserte gykdtek, hogy a kvetkez frigyet nylbe ssk.
Eleinte gy tnt, hogy a vlaszts V. Kroly egyik unokahgra fog esni, az ifj dniai Krisztinra, aki 16 vesen maradt zvegy az utols milni herceg, II. Sforza Ferenc utn. A lny Hans Holbein ltal megfestett arckpe romantikus rdekldst keltett a kirlyban. De Krisztina nem tudta elsznni magt: tudott a kirly korbbi hzassgainak balszerencss kimenetelrl, gy ht a szbeszd szerint ezt mondta egyik udvarhlgynek: - rmest hozzmennk felesgl, ha volna mg egy ptfejem. - Mg a trgyalsok akadozva haldtak, a protestnsok mris megfjtk a riadt. Hzassg olyan hercegnvel, aki a katolikus vilg legersebb hatalmhoz, a nmet-rmai csszrsghoz ktdik, hosszabb-rvidebb idre hatatlanul a Rmhoz val kzeledst jelentette volna.
VIII. Henrik elvben nem tmogatta a reformcit. Csupn Boleyn Anna irnti fellngolsa vitte r, hogy megszaktsa a kapcsolatot a Szentszkkel, s magt a ma mr angliknnak mondott nemzeti anyaszentegyhz fejnek nyilvntsa. Ez az egyhz az akaratbl, megrzte hagyomnyos vonsait: szakadr volt, de mg abban az rtelemben sem eretnek, amelyben Luther vagy Klvin kveti. A kirly pedig eskdt ellensge volt ezeknek a szlssges protestnsoknak. Nem riadt vissza attl, hogy felakasztassa vagy lefejeztesse a pphoz h alattvalit - mint Fisher pspkt vagy Morus Tamst -, de ugyangy ksz volt arra is, hogy mglyra kldje azokat, akik tagadtk a szentsgek rvnyessgt vagy vitattk a szentmise szerept.
A Rmval val kibkls eshetsge ijeszt volt teht az szintn hiv protestnsoknak is, de mg inkbb a haszonlesk hadnak, akik a ppval val szakts utn rvetettk magukat a kolostorok s kegyhelyek kincseire.
Ezeknek az jgazdagoknak a vezralakja Thomas Cromwell miniszter volt, a Rmval szembeni lzads egyik fkolomposa. Cromwell szilrdan eltklte, hogy megakadlyozza a kirly hzassgt Krisztinval, s mikor a trgyalsok egy idre ztonyra futottak, kirukkolt egy msik jellttel. Ez a clves-i herceg hga volt. A hercegnek az als Rajna-vidken voltak birtokai, a Flandrival hatros terleteken.
A lnyt Annnak hvtk, s mint egsz csaldja, luternus valls volt. Kora 34 v, ami nem kevs, de ht a kirly sem volt mr ppen fiatal. Szrmazst sem lehetett klnsebben fnyesnek mondani: a kis nmet fejedelemsgek nem sokat nyomtak a latban, a clves-i pedig mg ezek kztt is a szegnyebbek kz szmtott: a schwannenbergi hercegi kastly romantikus neve (Hattyhegy) dacra don bagolyfszek volt. Ennek ellenre a hercegsg, mely nmet s flamand terleteket lelt fel, tovbb pontosabban meg nem hatrozott felsgjogokkal rendekezett Guelders fltt, rtkes lehetett VIII. Henrik szmra, mivel a Franciaorszg s a nmet-rmai csszrsg ltal vitatott terleten helyezkedett el.
Politikai szempontbl teht Cromwell remekl vlasztott. A kirly, aki akkoriban rossz viszonyban volt V. Krollyal, nyomban trgyalsokat indtott. Majd tnak indult az udvari fest, Hans Holbein, hogy megfesse a hercegn arckpt. A jvend frj ugyanis ersen remlte, hogy a frigyben a szemt is jllakathatja. Ami az igazat illeti, a kvetek jelentseinek gyant kellett volna bresztenik benne: egyikben sem esett emlts Anna kls adottsgairl, mind csak nemes ernyeit taglaltk. A kirly csak annyit tudhatott meg bellk vlasztottja kllemrl, hogy magas, fejedelmi tarts termets - ami egy kirlyntl el is vrhat.
Hans Holbein festmnye igazolni ltszott a remnyeket: nem ppen klasszikus szpsget mutatott, de nyugodt, szeld arcot, melyet kiss titokzatoss tett a furcsa hajviselet. 1539 decembernek vgn, mikor hre rkezett, hogy a menyasszony s ksrete hnyattatott tkels utn london fel tart, Henrik mr nem brt magval a trelmetlensgtl, s elbe ment Rochesterbe, hogy pomps ajndkkal kszntse jvend hitvest.
Amikor Annt megltta, szhoz se jutott. A festmnyen nem ezt a nt ltta: az csak Hans Holbein kpzeletben lt. A kirly eltt egy flamand kanca llt, nagy darab, suta, ragys kp nszemly. A kirly ert vett magn, s meglelte, pr udvarias mondattal kszntette; de mikor elhagta szllshelyt, arca vrs volt a dhtl, s fogcsikorgatva mondta: - Becsaptak! - Mg aznap este visszatrt Londonba s a szemrehnysok znt zdtotta Cromwellre. Holbein is kegyvesztett lett, s jobbnak ltta, ha egy idre eltnik az udvarbl.
A kirly legszvesebben visszakldte volna Annt a clves-i herceghez, mint egy rakomny romlott rut, m tisztban volt azzal, hogy egy effajta incidensnek belthatatlan kvetkezmnyei lehetnnek. Nem maradt ms htra, mint hogy j kpet vgjon a rossz jtkhoz, s folytatdtak a hzassgi elkszletetk.
Az eskvre 1540. janur 6-n kerlt sor. A kirly bortnyos ksssel rkezett, olyan komor brzattal, mint aki veszthelyre megy, nem pedig oltr el. A menyasszony a szemtank lersa szerint fegyelmezettnek s szomornak ltszott. Ez a nsz eleve arra rendeltetett, hogy sohase teljesedjk be. Msnap reggel az udvaroncoknak , aki sejtelmesen rdekldtek, vajon most mr nyre van-e az j felesg, a kirly dhsen vgott vissza: - Dehogyis ! Mg kevsb, mint annak eltte! - s igencsak kersetlen szavakkal kzhrr tette, hogy j felesgnek kzelsge minden nagyobb fok intimits vgyt kilte belle.
Mindennek dacra a furcsa pr mg hat hnapig megosztotta a hitvesi gyat. Anna teljesen gy viselkedett, mintha frjnek magatartsa a lehet legtermszetesebb lett volna. - De ht Felsged mg szz! - mondtk neki egy nap udvarhlgyei. - Ugyan hogy lehetnk az, hiszen minden jjel a kirllyal hlok! Mikor befekszik az gyba, megcskol, s azt mondja: J jt kedvesem, reggel pedig gy vlik el tlem: lgy j, drgm. Ez taln nem elg?
- Felsg - kockztatta meg Lady Ruthland, a nevetstl fuldokolva -, valami tbb is kell ahhoz, hogy egy kis herceg szlessk.
Ez a beszlgets, amelyet szinte valamennyi trtnetr idz Anna naivitst bizonytand, mgsem hangzik tlontl meggyzen. Aligha kpzelhet el ugyanis, hogy egy harminct ves n egy renesznsz udvarban ne tudott volna tbbet az let dolgairl; hiszen ott az let minden esemnye - a legszemlyesebb gyek is, mint a szlets, a hall, olykor a szeretkezs - szemtank eltt zajlottak le. Annnak gygythatatlanul ostobnak kellett volna lennie, holott a trtnet folytatsa azt bizonytja, hogy korntsem volt az. Szavaiban inkbb nmi irnit rezhetnk, amit udvarhlgyei nem rtettek meg. Valszn, hogy mg a kirlynl is kevsb vgyakozott a frigy beteljestsre.
Mert mikzben nem volt az, akinek a kpms mutatta, Henrik sem volt mr holmi mesebeli herceg. Negyvenkilenc vesen idejekorn megregedett, elpuhult s elhzott, lbt pedig szifiliszes feklyek leptk el. Az eskv msnapjn nyilvnossg eltt kijelentette, hogy j felesgnek melle megereszkedett s kevsb kvnatos; de valsznleg Anna se tarthatta tlzottan csbtnak jdonslt frje lbait.
A balszerencs frigy kovcst, Thomas Cromwellt vgl is ruls vdjval tmlcbe vetettk. Mikzben a londoni Towerben raboskodott, parancsot kapott a kirlytl, hogy ksztse el a hzassg semmiss nyilvntst. A kirly mr csak azrt sem akarta halogatni a dolgot, mert idkzben belehabarodott a kirlyn egyik udvarhlgybe, a mg alig hszves Catherine Howardba, s fejbe vette, hogy felsgl veszi. Cromwell iparkodott jl vgezni a rbzott feladatot, a kirly rszrl megnyilvnul egyetrts hinyra alapozva az rvnytelentst. Remlte, hogy ezzel megmentheti lett: de csak annyit rt el, hogy az rulkra vr knhalltl sikerlt megmeneklnie, s kegyelembl lefejeztk.
Ekzben Anna parancsot kapott, hogy hagyja el a kirlyi palott, s vonuljon vissza a richmondi kastlyba a Temze partjra. Baljs elrzsekkel indult tnak. Mikor aztn hrom komor arc tisztsgvisel jelent meg nla, gy rezte, ttt az utols rja, s eljult.
Mikor letre rztk, megtudta, hogy a kirly nem akarja bntani; mi tbb, ha hajlandnak mutatkozik teljesteni jogos kivnsgait, valban kirlyi jutalomra szmthat. Elg, ha beleegyezik a hzassg semmiss nyilvntsba, s kijelenti, hogy elhagyja a hitvesi hajlkot ugyanabban az llapotban, ahogyan oda rkezett. Anna flismerte, hogy ez a nagy alkalom az letben: egy csapsra megszabadulhat Henriktl, az udvarban r leselked veszlyektl, s kirlyi kegydjat lvezhet. Szegnyes hercegsgbe visszatrni a legcseklyebb kedve sem volt, ezt nyltan ki is mondta. Kijelentette, hogy alrja a kvnt nyilatkozatot, de neki is vannak felttelei: ezeket nyomban kzlte is.
Henrik a j hr hallatn roppant nagyvonalnak mutatkozott. Fl sem merlt benne a krds, mirt hajland Anna ilyen knnyen lemondani a trsasgrl. Kt kastlyt adomnyozott neki, Richmondot, s Blechingleyt; vi ngyezer font kegydjat; legkedbvesebb nvrnek cmt, s elssget a kirlysg valamennyi udvarhlgye kztt. Ktsgkvl Anna volt a kirly valamennyi felesge kzl az, aki a legjobb boltot csinlta. j tisztsgben mg udvarli is akadtak, st, lltlag egy fia is szletett.
Ekzben a kirly mr lelkesen kszldtt tdik hzassgra a bjos Katalinnal, aki tvis nlkli rzsjnak nevezett. A lny nemesi szrmazs volt, a norfolki hercegi csald egyik elszegnyedett gnak sarja, s unokatestvre Boeyn Annnak, akinek az anyja volt Howard lny. Katalin serdlkort elkel rokonainak kastlyban tlttte, a nagy nemesi hzak promiszkuitsban, ahol a rokonsg fi- s lenygyermekeit az si feudlis szellemben neveltk.
Ebben a krnyezetben egymst rtk a szerelmi intrikk. Katalin mg tizenhrom ves sem volt, amikor nagyanyja, az reg hercegn a zenetanr, bizonyos Madox karjai kzt tallta. A zenemestert elbocstottk, mire a lny egy tvoli rokonnal, Francis Derhammel vigasztaldott, aki aprd, majd lovsz volt a Norfolkok mellett. Ez a viszony j ideig tartott, a komornk s a kastlybeli lnyok segdletvel (a kastlyok kiss hasonltottak a kollgiumokra: az egyik szrnyban helyeztk el az aprdokat, a msikban az ifj udvarhlgyeket). Ksbb a fi eltnt, s lltlag kalzkodsra adta a fejt az r tengeren. Da Katalin jabb unokatestvrt tallt az udvarnl, Tom Culpeper szemlyben: mr ppen azt terveztk, hogy sszehzasodnak, amikor terveiket felbortotta Henrik hirtelen bredt szerelme.
A Howardok, akik alig vrtk, hogy ismt flnybe kerljenek a katolikus prt ln, httrbe szortva a protestnsbart Seymourokat, sz szerint a szerelmes kirly karjaiba lktk a lnyt. Lelkesen biztostottk a kirlyt, hogy Katalin ppoly tisztessges, mint amilyen szp. reg nagyanyja annyit jegyzett meg: - Azrt csak nem kldhetik veszthelyre, amit azeltt csinlt.
Az eskvre 1540. jnius 28-n kerlt sor, ugyanazon a napon, amikor Cromwellt kivgeztk. A kirly szerette sszekapcsolni az eskvket, s a kivgzseket. Eleinte felhtlen boldogsgban ltek; Henrik mintha egyenesen megfiatalodott volna. Katalin pedig, aki lnykorban nem lt klnsebb bsgben, boldogan vetette bele magt a jtkonykod kirlyn szerepbe.
Vidm teremts volt, aki jkedvet gerjesztett maga krl. Mg eldjnek, Annnak is kldtt ajndkokat, mert lelkifurdals knozta, hogy kitrta pozcijbl. (Valjban a francia kvet beszmolja szerint Madame de Clves soha mg ilyen jl nem lt; naponta j ruhban jelent meg, s roppant elgedettnek tnt.)
Ezalatt a kirlyn s henkrsz rokonsga elznltte az udvart, s begyeskedte magt a legjobb pozcikba. Fltnt az egykori szeret, Francis Derham is, akit Katalin habozs nlkl szolglatba fogadott ajtnllknt, csupn annyit kttt a lelkre, hogy vigyzzon a nyelvre.... Az asszonynak legkisebb rzke sem volt az vatossghoz: Tom Culpererrel folytatott kalandja is ment tovbb, mintha mi sem trtnt volna. zengettek egymsnak, tallkozgattak - az udvarhlgyek cinkos kzremkdsvel. A helyzet nem tarthatott sok: nhny pletyka a kirlyn mltjrl hamarosan flbe jutott valakinek, akinek rdeke fzdtt ahhoz, hogy megszntesse a Howardok s prtjuk befolyst a kirlyra.
Alapos s titkos nyomozsok sora utn - melyek jabb elemeket is felsznre hoztak - Cranmer rsek, a protestnsbart frakci vezralakja magra vllalta a feladatot, hogy tjkoztatja VIII. Henriket. 1541-ben, Mindszentek nnepn kerlt sor erre, a boldog hzassg tizentdik hnapjban. Katalin neszt vette, hogy valamit forralnak ellene: ktsgbeesetten prblkozott a kponban imdkoz kirly el kerlni, hogy lbai el vesse magt, s kegyelemrt knyrgjn; m a strzsk tjt lltk, hiba srt, hiba knyrgtt. Ez a jelenet olyan mlyen beivdott a np fantzijba, hogy mg ma is azt beszlik: a Hampton Cout nagytermn tok l, s ktsgbeesett kiltozsokat hallani. A kirlynnak megtiltottk, hogy elhagyja termeit: muzsikusait egy homlyosan fenyeget mondattal eresztettk szlnek: - Tbb nincs id tncra.
A kirly sszeroskadt a feltrt tnyek slya alatt. A tancs tagjai lttk, hogy gtstalanul sr, hirtelen megrekszik, de mg mindig nem hiszi egszen, amit hallott. Nem akart megtorlssal lni felesgvel szemben; vgtre is, amit hallott, az a mltra vonatkozott. lltlag azt akarta felknlni az asszonynak, hogy vonuljon kolostorba. m az informcik kre feltartztathatlanul bvlt: valaki kiejtette a szjn Tom Culperer nevt, s utalt az ifj kirlynval val meghitt viszonyra. Ekkor felgyorsultak az esemnyek, egymst rtk a letartztatsok. A brsg el citlt egykori szeret, Francis Derham beismerte, hogy teljes meghittsgig jutott Katalinnal, felhozva, hogy az idt tjt jegyben jrt vele. A viszonynak mr vek ta vge szakadt; ennek ellenre a felsgrult knhallra tltk, ami abbl llt, hogy felakasztottk, majd mg elevenen levgtk a ktlrl, kibeleztk, vgl lefejeztk. Mindeme knszenveds pedig csak azrt, mert szeretkezett egy lnnyal, akit a kirly vekkel ksbb felesgl szemelt ki.
Tom Culperer ellenben - aki ugyan bnsebb volt, mivel a mr trnon lev kirlynval is szerelmeskedett - enyhbb elbnsban rseslt, lvn a kirly egyik kedvenc udvaronca: csupn fejvesztsre tltk. mindkt kivgzsre 1541 decemberben kerlt sor. Katalin ekkor mr a Syon House-ban raboskodott, egy kolostorflesgben London szln. A kirly, aki taln kibvt akart knlni neki, azt ajnlotta, hogy mentse magt a Parlament eltt. De Culperer halla alighanem annyira megviselte az letvidm, ifj teremtst, hogy elszllt minden letkedve: inkbb lemondott a vdekezsrl, bnsnek s hallra mltnak vallotta magt.
1542. februr 13-n vgeztk ki a Tower mezejn; ugyanott, ahol hat vvel korbban unokanvrt, Boleyn Annt. Mieltt a hhrbrd al hajtotta volna fejt, ktsgbeesetten kiltott fl: - Inkbb halnk meg Culperer felesgeknt, mint hogy Anglia kirlynjaknt ljek!
Tbb mint egy v telt el a szerencstlen Howard Katalin halla utn, mikor Henrik megkrte egy jabb Katalin kezt, Lord Latimer zvegyt, akit az udvarban inkbb lnynevn, Catherine Parrknt ismertek. Miutn megsznt a katolikus Howardok hatsa, a kirly ismt a protestnsbartok fel hajlott.
Lady Latimer a reformci kvetje volt: akrcsak a Seymourok, is rokonszenvezett a klvinista jelleg radikalizmussal, s ersen vitatta VIII. Henrik lagymatag anglikn kompromisszumt. Korabeli fogalmak szerint mr rett asszonynak szmtott: tl volt a harmoncon, szpnek sem volt mondhat, de trsasgban kellemes s eleven volt.
A kirly ajnlata eleinte rthet riadalommal tlttte el, tbbek kztt azrt, mert valaha kis hjn jegyben jrt Thomas Seymourral, Jane kirlyn fivrvel. De az uralkod figyelmnek els jeleire az vatos Tom eltnt az udvarbl: nem akarta lett kockztatni. A magra maradt Katalim hideg fejjel vgiggondolta a helyzetet. Nem volt mr szertelen fruska: tudta hogyan kell bnni a hzsrtos, beteg regemberekkel. Tizent ves volt, amikor rokonai hozzadtk a roskatag Lord Borough-hoz, aki egy v mlva zvegyen hagyta, utna kvetkezett Latimer, az elmlt vtized politikai-vallsi viszlyainak jelents figurja, aki szintn jval idsebb volt felesgnl, 1543-ban halt meg; s pp, amikor Ktalin remnykedni kezdett, hogy megismerheti a hzassg kellemes oldalt is az ifj Tom Seymour mellett, a kirly felbortotta minden tervt.
Vagy legalbbis ksleltette megvalsulsukat. Az, hogy Henriknek nem sok van htra, nyilvnval volt: a Howard-gy slyos csapst mrt r. Alig llt feklyes lbn, nha rjngtt a fjdalomtl. Sajt magrl is nha harmadik szemlyben beszlt, ilyenkor az regnek nevezte magt. A Tommal ktend hzassg terve nyugodtan vrhatott teht.
Az udvar felbolydult; ki gy, ki gy kommentlta az esemnyeket. Ezek kzl azonban csak egyetlen Richmondbl szrmaz, hiteles kommentr maradt az utkorra. A kirly egyetlen letben lev exfelesge, Anna, aki bks visszavonultsgban, flig vrrn, flig a falusi gazdasszony szerepben lt, lltlag ezt mondta: - Katalin asszony jkora terhet vesz a nyakba.
Akrhogy is, az ltalnos megdbbens kzepette 1543. jlius 12-n sor kerlt az jabb eskvre, s csndes nyugalomban kezdett vette a hatodik hzassg. Egy kortrs szerint egytt ltva a kirlyi prt, az ember azt mondta volna, mr vagy hsz ve hzasok. A kirly gyermekei, Mria, Erzsbet, s Edward hamar elvesztettk anyjukat, s egyik neveltl a msikhoz kerltek. Katalin olyan csaldi otthont termtett szmukra, amilyet nem ismertek eddig soha; mindhrom gyermek, brmennyire is klnbzek voltak is, hamarosan megszerette.
A kirly szmra az id mlsval Katalin inkbb poln lett, mint felesg: volt az egyetlen, aki viszolygs nlkl polta feklyeit, s felvidtotta a hossz rk sorn, amelyeket gyban vagy szkben ldglve volt knytelen tlteni.
Egy ilyen asszony igazn megrdemelte, hogy megmenekljn eldei sorstl, s valban, nhny kisebb teolgiai vitt nem tekintve, a kirlyi pr tretlen bkessgben l egszen Henrik hallig, ami 1547. janur 28-n kvetkezett be. Ekkor Parr Katalin krptlst nyerhetett ldozatairt: amint az illendsg megengedte, felesgl ment hajdani udvarljhoz, Tom Seymourhoz, aki ismt megjelent az udvarnl, mghozz nagy tisztessgben: mint az j kirly, a tzves VI. Edward nagybtyja.
Hzassguk azonban nem tartott sok. Harminct vesen gyereket szlni nagy veszlyt jelentett abban a korban: Katalin nem is lte tl. A rkvetkez v augusztusban halt meg; kislnya sorsrl nem tudni, valsznleg szintn nem maradt letben.
A legszerencssebb Henrik-felesg tovbbra is a negyedik, Anna volt, a rendthetetlen nyugalm flamand kanca, aki egszen a katolikus Mria idejig elldeglt. A kt asszony, a hitbli klnbsg ellenre, rokonszenvezett egymssal; s amikor mostohaanyja meghalt, Mria szp sremlket llttatott neki a Westminster szkesegyhzban.
Egy angol trtnsznõ 2001-ben az albbiakat rptette vilgg:
Boleyn Annt ldott llapotban fejeztk le. Boleyn Anna gyermeket vrt, amikor frje, VIII. Henrik parancsra 1536- ban hamis vdak alapjn lefejeztk - lltja egy angol trtnsznõ. Mind ez idig gy vltk, a fiatal nõnek azrt kellett meghalnia, mert a kirly egy msik asszonyba, Jane Seymourba lett szerelmes, akit Anna halla utn Henrik valban felesgl is vett. Az jabb hzassgkts fõ oka azonban az rks, a fiutd utni vgy volt. Anna ugyanis egy lennyal, a ksõbbi I. Erzsbet kirlynõvel ajndkozta meg Henriket. Boleyn Anna msodik gyermeke ugyan fi lett, de halva szletett. A kirly - lltlag - mr nem remlte, hogy az asszony rkst tud neki szlni. Elsõsorban ezrt kellett meghalnia.
m Weir szerint a dolgok korntsem gy trtntek. A kirly tudta, hogy felesge jra terhes, de a cselszvõ Thomas Cromwell, a kirly bizalmasa elhitette Henrikkel, hogy a gyermek nem tõle szrmazik. A trtnsznõ rvelsnek kzppontjban egy levl ll, amelyet VIII. Henrik rmai kvetnek rt 1536. prilis 25-n. A levlben a kvetkezõ sorok is olvashatk: "a mi legkedvesebb s olyannyira szeretett felesgnk, a Kirlyn" jra gyermeket vr. A levlben arrl is sz esik, hogy Henrik bizonyos jelekbõl arra kvetkeztet, a gyermek fi lesz. " ...Nagyon valsznû, hogy Isten fi utdot kld neknk..." - rta. Anna feltehetõen 1536 februrj - nak vgn esett jra teherbe. m az agyafrt Cromwell, aki hallos ellensge volt Annnak, s gy rezte, hogy a kirlyn befolysa a kirlyra gyengti sajt hatalmt, elhitette a bizalmatlan s knnyen befolysolhat kirllyal, hogy a gyermek mstl szrmazik. Henrik hitte vagy sem, amit Cromwell lltott, nem tudni, m Weir szerint nem kockztathatott. Inkbb meglette az asszonyt s a gyermeket is, semhogy Anglia trnja kzelbe egy esetleges fattyt engedjen. A trtnszek tbbsge vitatja Weir lltst. Szerintk Boleyn Anna hallrl elg sokat tudni, s ha maradtak is lappang adatok, nem valsznû, hogy egy vrands anyt Henrik, aki annyira vgyott fi utd utn, megletett volna. Tny az is, hogy Boleyn Anna vad termszete miatt nem felelt meg a korabeli fri elvrsoknak.
|