Trtnelem : Tmakr: V. Politikai intzmnyek, eszmk ideolgik |
Tmakr: V. Politikai intzmnyek, eszmk ideolgik
puma189 2005.12.27. 20:11
15. Az iszlm valls
A valls kialakulsa
Az arabok az Arab-flszigeten ltek. Az arabok zme l- s tevetenyszt, tevehajcsr nomd beduin volt. Trzsekben ltek, trzsi valls s hiedelmek. Szraz, sivatagos terleteken l trzsek szakadatlan harcoltak az letet ad vzrt s az ozisok legelirt, az llatok miatt. Az arabok egy rsze kereskedssel foglalkozott. Bekapcsoldtak Kzel-Kelet kereskedelmbe, a karavnutak mentn jelents teleplsek alakultak ki pl. Mekka, a ksbbi vilgvalls az iszlm blcsje.
A Mekkban l Mohamed tevehajcsrbl lett keresked, beutazta Arbit s utazsai sorn megismerkedett a zsid s a keresztny vallssal, melyekbl tletet mertett s 610 krl j tanokkal lpett fel. gy vlte Allah, Gabriel Arkangyal ltal kinyilatkoztatta szmra igazsgait, parancsait s vrakozsait az emberekkel szemben. A nomd trzseket szerette volna egyesteni az j valls ltal, hogy megsznjenek a viszlyok s (egysges llam) jhessen ltre. Hamar kvetkre tallt a szegnyek kztt, mivel az elesettek gymoltst hirdette. gy sszetzsbe kerlt a Mekkt vezet gazdag kereskedkkel, ezrt meneklnie kellett Medinba. Hveivel menedket s tmogatkat lelt itt. A Mekkbl val kivonuls ve 622, a hidzsra vlt a mohamedn idszmts kezdetv. Medinban sok kvetre tallt, megersdtt az j hit. Miutn eszmi a mekkai kereskedkkel is egyezsgre jutott (mekkai zarndoklat), gyorsan kezdett terjedni.
Tanok
Jelents mrtkben a zsid s keresztny valls hagyomnyaira pl. Msrszt a pogny arab hitvilg is jelents hatst gyakorolt tanaira. Allah egy trzsi istensg volt s ugyancsak pogny eredet a Kba k (meteorit darab) tisztelete a mekkai szent helyen.
Az iszlm gondolatvilga, szablyzata a szent knyvben, a Kornban (hirdets) tallhat.
Szerzje Allah, Mohamed kzvettsvel juttatta el az emberekhez, Mohamed halla utn tantvnyai jegyeztk le szvegt.
- Igazhit moszlimnak 5 alapvet parancsot kell betartania a Korn alapjn.
- Egyetlen Isten van, Allah s Mohamed a Prftjban val hit.
- Mekka, a szent vros irnyba vgzett napi 5 X-i ima. (Szlvrosa)
- Ktelez alamizsnaoszts a szegnyeknek. (keresztnysgbl vette t)
- Ramadan, a havi bjt, napkelttl napnyugtig tilos enni s inni.
- Minden igazhitnek letben legalbb egyszer el kell zarndokolnia a szent vrosba, Mekkba (s meg kell cskolni a Kba kvet.)
Az 5 f elrs mellett kevsb jelents kvetelmnyek is tallhatk a Kornban.
-tilos sertshst enni s szeszesitalt fogyasztani.
-max. 4 felesg (igazhitnek)
Az iszlm lnyege egyszer elrsokban foglalhat ssze, melyre a szigor monoteizmus jellemz. letket a valls szablyozza. Nem jtszik fontos szerepet a papsg nem jtt ltre ers egyhzi hierarchia a muzulmn vilgon.
Hdtsok kezdete
A hdtsok oka a dzsihd, a szent hbor. A dzsihd szerint az igazhit moszlimok feladata hitk terjesztse akr fegyverrel s erszakkal is. A dzsihd sorn elesettek a Paradicsomba jutnak, ez lelkestette ket. Az egyms ellen kzd nomd beduin trzsek erejt a dzsihd egyestette, s idegen terletek fel vezette. Kzel- Keleten rvid idn bell risi terleteket foglaltak el. Mohamed hallt kveten a kalifa (= helyettes) vettk t az irnytst. k egy szemlyben voltak a vallsi s llami vezetk. (Abu Bakr, majd Omar) Pr vtized alatt elsprtk a Perzsa llamot s Bizncot is. Kezkbe kerlt Szria, Palesztna, Mezopotmia, Egyiptom is. 100 vig tart sikereiknek 732-ben Poitiers- nl Martell Kroly frankjai s 740-ben Kis- zsiban a biznciak mrtek veresget az arabokra. Megakadlyozva elrenyomulsukat s ezzel megmentettk az jjszlet Eurpt s a keresztnysget.
Berendezkedsk
A kalifk despotikus uralkodkk vltak. Az arab katonai vezet rteg fldbirtokos arisztokrciv alakult. A szolglati birtokok rendszere biztostotta a kzponti hatalom erejt. Fldeket a szabadok s a rabszolgk mveltk. Vrosok fennmaradtak s virgzsnak indultak, mivel a kzvett kereskedelem jelents rsze az arabok kezbe kerlt. Az egysges hatalmi ellenrzs alatt lev risi terleteken fellendlt a kereskedelem. Kzmipar rendkvl fejlett volt. (muszlinszvet, kordovn csizma, damaszkuszi acl)
Az risi terleteket ma mr nem tudtk egyben tartani, elszr a szls tartomnyok, majd a bels tartomnyok is elszakadtak, nllsodtak. A X. sz.-ban Eurpa fel jabb hullmokban tmadtak az arabok, azonban a megersd Eurpa hamarosan visszaverte ket.
|