Trtnelem : Tmakr: I. Gazdasg, gazdasgpolitika, anyagi kultra |
Tmakr: I. Gazdasg, gazdasgpolitika, anyagi kultra
puma189 2005.12.27. 17:13
5. ttel: A kzmipar fejldse az rett feudalizmustl a kapitalista viszonyok kialakulsig
5. ttel: A kzmipar fejldse az rett feudalizmustl a kapitalista viszonyok kialakulsig
Ch:
A kzpkori vros termelsi alapjt a kzmvessg szolgltatta. A kzmves kistermel. Munkaeszkzeivel sajt munkjn alapul gazdlkodst folytatott, clja az letfenntartshoz szksges javak megszerzse volt. A X-XII szzadban az ugyanazon iparral foglalkoz kzmvesek rdekeik vdelmre chekbe tmrltek. Igyekeztek a bels versenyt is megakadlyozni, ezrt pontosan szablyoztk a termels egsz folyamatt, a nyersanyag beszerzstl a termk rtkestsig. Szigoran tiltottk a msik „portkjnak csrlst s a reklmot. ltalban a legalacsonyabb rakat szabtk meg.
A ch teljes jog tagjai csak az nll mhellyel rendelkez mesterek lehettek. A szablyzat elrta, hogy egy-egy mester hny segdet, inast (tanult) alkalmazhatott. Mesterr csak az vlhatott, aki meghatrozott ideig inaskodott, majd mint legny (segd) dolgozott egy mester mhelyben. A szakmai tudst vndorton, ms vrosokban, orszgokban kellett tkletesteni. A vizsga a „mesterremek” elksztsbl llott. Ha a ch vezeti s az lkn ll chmester elgedettek voltak a mestermunkval, a legny mesterr vlt s nll mhelyt nyithatott. A chek jelents szerepet jtszottak a vros vdelmben is. Veszly esetn a chtagoknak a vrosfal meghatrozott pontjn katonai szolglatot kellett teljestenik. A chbe j tag belpst gyakran akadlyoztk, pl gy, hogy a belpnek kltsges lakomn kellett vendgl ltnia a ch rgi tagjait. Mirt nem volt kvnatos, hogy a chtagok szma nvekedjk? Csaldtagjaik mirt kaptak kedvezmnyt?
Manufaktra:
A tks kapitalis gazdasg s trsadalom kialakulsakor. A megnvekedett kereslet az aprlkos s merev chszablyok kereteiben azonban nem lehetett volna kielgteni. lelmes vllalkozk kijtszottk, megkerltk a cheket. Az olcs textlik, amelyeket minden mennyisgben jelvett a kelet-kzp-eurpai piac, a falusi lakossggal ksztettk el. Ebben az n. kiadsi rendszerben egsz falvak szegny csaldjai fontak, szttek a vrosi textilvllalkozk megbzsbl. A vllalkozk a ksztermkeket azutn tovbbtottk a felvevpiacon. A drgbb, finomabb cikkeket-, pl. a fm- s a luxusipar termkeit, ms mdon ksztettk. A vllalkozk az ltaluk fellltott el egy-egy termket. k gondoskodtak a nyersanyagrl s a szerszmokrl is. (a szerszmok mr egy-egy mveletre specializldott, de mg kzi eszkzk voltak; innen a nv: manu facere- kzzel csinlni. ) A manufaktrban fokozott szerepe volta a munkamegosztsnak. A dolgozk csupn egy-egy munkamozzanatot vgeztek, gy abban nagy gyakorlatra tettek szert, s igen gyorsan dolgoztak. (A ches termelsben az egsz munkafolyamatot ugyanaz vagy ugyanazok vgeztk.) A manufaktrba n, de mr a kiadsi (bedolgoz) rendszerben is, olcsbban s nagyobb mennyisgben termeltek, vllalkozk kezn, pedig jelents tkk halmozdtak fel. A kereskedelem mellett buss hasznot knlt az jonnan felfedezett terletek, gyarmatok kifosztsa, a rabszolga-kereskedelem s a tengeri kalzkods is.
Ch Manufaktra
Drga Olcs
J minsg Gyengbb minsg
Egy ember vgzi a munkafolyamatokat Egy ember csak egy adott
az elejtl a vgig. rszfolyamatot vgez
Egyedi, mretre ksztik. Tmegtermk, tmegesen
Sok idbe telik elkszteni egyet. gyrtjk, sokat
Gyorsan elkszl, a rszfolyamat vgzs miatt, mert megtanultk gyorsan csinlni.
|