Irodalom : 2. ttel: A Biblia. Az szvetsg (nyelve, rszei, fordtsok, Jns knyve) |
2. ttel: A Biblia. Az szvetsg (nyelve, rszei, fordtsok, Jns knyve)
2. ttel: A Biblia. Az szvetsg (nyelve, rszei, fordtsok, Jns knyve)
2. ttel: A Biblia. Az szvetsg (nyelve, rszei, fordtsok, Jns knyve)
A Biblia: Biblos grg szbl szrmazik, jelentse knyv, irat. (testamentum, vgrendelet)A zsidk, majd a keresztnyek szent knyve. Az emberisg kultrtrtnetnek legfontosabb knyve. A vallsos emberek (keresztny, zsid vallsnl) lett, erklcst, vilgkpt meghatroz knyv. Az kori kelet legnagyobb szabs irodalmi alkotsa. Jelkpes nyelve van, ami hasonlt a klti kifejezshez. Tmi: az emberi alaphelyzetek. Kt nagy rszbl ll: 1. szvetsg: Isten s a vlasztott np, zsidk kztti szvetsg.
2. jszvetsg: Isten s az egsz emberisg kztti szvetsg. A Bibliban minden irodalmi mfaj kezdeti formi megtallhatk: elbeszls, pldzat, himnusz, szerelmi dal, stb. Vulgata a teljes Biblia grgrl latinra fordtsa. i. e. IV. sz-ban. Kroly Gspr 1590-ben adta ki Vizsolyban a teljes Biblia latinrl magyarra fordtst. Kanonizls: (knon: mrtk) A rgmlt emlkeinek vallsi tmj gyjtse, vlogatsa, egybeszerkesztse. Vilgi, profn szvegek nem kerlhettek be a bibliba. Szep
szvetsg
(testamentum) i.e. XII- i.e. II sz -ban keletkezett, ez kb. 1000 v. Vallsos szempont vlogats. 3-4 szerese az jszvetsgnek. Eredeti nyelve hber, ms szval zsid, vagy armi, hber. A Biblia a zsidsg s a keresztnysg szent knyve. Az szvetsg a zsid nemzet knyve. Septuaginta: szvetsg grgre fordtsa i. e. IV. sz-ban, 70 zsid pap ugyangy fordtottas le.
Az szvetsg szerkezete, rszei: 39 knyvbl ll.
- Mzes 5 knyve kzs nven Tra (trvny knyv) : teremts, znvz, bbeli torony, Kin s bel trtnete, Jzsef trtnete.
- Prftk 16 knyve. (Jns knyve, Pldabeszdek knyve, Zsoltrok v. nekek, nekek neke)
16 Prfta, js, jvendmondk, Isten szavnak kzvetti. lom, vagy ltoms formjban jutnak zenethez.
Mzes 5 knyve, a Teremts knyve
szvetsgben tallhat. 1-5 knyve. Mzes knyve. Zsid elnevezse Tra (trvny). Vgleges vltozata Kr. e. 5. sz. .
- Knyve: A Teremts knyve (Genesis). Vgs formja Kr. e. 6 sz. 1-11 fejezet: a vilg teremtse s az emberisg strtnete.
Teremts trtnet:
- vltozat: Isten neve Elhim (Isten). A semmibl teremtette a vilgot. Szval, kinyilatkoztatssal teremti a krnyezett (llatot, nvnyt, embert)
- vltozat: Isten neve: Jahve Elhim (risten) Anyagbl teremti a vilgot. dmot fldbl s llekbl. Adam= hberl: fld
Fordtsok:
A bnbeess
Lzads Isten akarata ellen. Eredeti (eredend bn). dm s va els vtke Isten ellen. Kerubok, denkert kapujt vd angyalok segtsgvel ztk ki az embereket a Paradicsombl.
Kin s bel
Kin fltkenysgbl li meg belt. Nem tetszett Istennek a Kin ltal bemutatott ldozat. Ez volt az els gyilkossg, az emberisg erklcsi buksa.
A vzzn trtnete
Pusztuls mtoszok lnyege: az Isten az embert elpuszttja haragjban, mert bnsk, vtkeznek Isten akarata ellen.
Vzzn: No, brka, 2-2 llat, 40 napig es, Arart hegysg. Kt vltozat.
- vltozat: Isten neve Jahve (r). 40 napig es, 2-2 llat.
- vltozat: Isten neve Elhim (Isten). 1 vig es, 7-7 llat.
Olajfa g: szabadsg szimbluma.
A vzzn mtosz megjelenik a Mezopotmiai kultrban, a Gilgames eposzban (Um-Napisti, az satya) s a grg mitolgiban, a Vzzn trtnetben. (gigszok, Deukalin s Prrha)
Prftai knyvek
Prftk, Isten kivlasztottjai, hrnkk, akiken keresztl Isten zenetet kld. 4 nagy prfta: Izais, Jeremis, Ezkijel, Dniel s 12 kis prfta van, sszesen 16.
Prftk kora: kr. e. 8. sz-tl 4. sz-ig. Isten zenett lmban, ltomsban, sugallat formjban kapja meg. Az embereknek (lrban), versben, przban, pldabeszdben, dalban, szatrban, sznoki beszdben adjk tudtukra. Hirdetik: Isten uralmt a vilg felett; znvizet; Messist, megvltt, elkldi isten a fit (flkent).
Jns knyve
A tbbi prfta knyvtl abban klnbzik, hogy itt a prfta egy kalandjt, szembeszeglst mesli el. Novellisztikus jellege van, elbeszl, knnyen rthet, rvid humoros. Jns, Ninive, tenger, vihar, haj, blna, bokor, ellenszegls Isten parancsa ellen.
Babits Mihly dolgozza fel: Jns knyve, Jns imja. Az Isteni kldetstl nem lehet megszabadulni. Trelmet, megbocstst hirdet a trtnet.
Zsoltrok knyve
150 kanonizlt zsoltrt ismernk. 77 zsoltrt Dvid kirlynak tulajdontottak. Kr e. X. sz-ban lt. Smuel 2 knyvben olvashatjuk a trtnett.
A zsoltrok szertartsok (liturgia) alkalmval hangzanak el. (zens imdsgok) Knyrgsek, lrai himnuszok, hlt ad imk. A hber kltszet gyngyszemei. A zsoltrokra jellemz az a forma, amelyben sz s szcsoportokat ismtelnek. Figura etymologika. A hber kltszet alapja az a forma, hogy a sor 2 egyforma, vagy hasonl rszbl ll.
|