Trtnelem : Tmakr: V. Politikai intzmnyek, eszmk, ideolgikl |
Tmakr: V. Politikai intzmnyek, eszmk, ideolgikl
puma189 2005.12.27. 20:00
14. ttel: A reformci
Elzmnyek, Nmetorszg a XVI szzad elejn
Szttagolt Nmetorszg
Nmet fld XVI. Szzad elejn fejedelmek, hatalmak, vrosok, grfsgok laza szvetsge volt. Csszr s birodalmi gyls hatalma formliss vlt.
Eltr gazdasgi fejlettsg
Orszg klnbz rszeinek gazdasgi fejlettsge eltr volt. Dli vrosok: kzmves s bankrkzpont, az szaki terletek virgz tengeri kereskedelmk rvn gyorsabban fejldtek. Legismertebb kzpont: Kln, Augsburg, Nrnberg, Ulm. Szvs: gyapj, vszon, selyem. Ipari tevkenysg: rz, fametszetkszts, kpfarags, tvssg. Bnyszat. – vzi energia. – Tks- brmunks kapcsolat a bnyazemeknl bontakozott ki elszr. Kereskedelem, nagy szerepet jtszott eurpai ruforgalomban. Klflddel kereskedtek fleg.
Orszg belsejben jelentktelenebb volta az rucsere, megmaradt a che iparszervezet is. Politikai sztforgcsoltsg neheztette a gazdasgi let felvirgzst.
Trsadalmi ellenttek
Fejedelmek, fggetlentettk magukat az uralkodtl, kzponti irnyts megszntetse volt a cljuk.
Kznemessg: lovagok rendjbe sllyedt. Fejedelmi udvarokban vllaltak hivatalt.
Papi rteg
Papsg: kt rtegre oszlott. Fels rteg: fpapok: rsekek, pspkk, prpostok, aptok, rendfnkk stb.
Tmegekhez kzelebb lv: alsbb papsg. 15-16. szzadban a papsg tekintlye jelentsen cskkent. tmadtk feudlis kivltsgai, fnyzse miatt: a polgrsg olcsbb egyhzat kvetelt. Nmetek rossz szemmel nztk ppai jvedelmek Itliba ramlst, szerzetesekben, pedig hatalmas fldbirtokok jvedelmt leflz semmittevket lttk.
A vrosi kzppolgrok, chtagok, jobb md kzmvesek, kereskedk elgedetlenek voltak a fejedelmek s az egyhz uralmval, patrciusok kivltsgaival.
Vrosok legszegnyebb rtege: plebejus elemek: t6nkrement mesterek, elszegnyedett kzmvesek, chlegnyek, vrosba kltztt napszmos munkbl tengd paraszti eredet tmegek.
Differencild parasztsg
Nmetsg 80 %-t az ersen differencildott parasztsg alkotta. Sokan bekapcsoldtak rutermelsbe, de a tbbsg helyzete az 1500-as vek elejn rosszabbodott. A fldesurak, sanyargattk a npet, igazsgtalanok voltak. Kisajtts, fizetsi, munkaktelezettsgek emelse.
A XVI szzad elejn a Nmetorszgban a trsadalmi ellenttek, az egyhzzal szembeni ltalnos elgedetlensg elszr a reformciban, majd a nmet paraszthborban robbant ki.
reformci = megjuls. Valls, keresztny valls megjtsa a 16. sz-ban.
Reformci kapcsoldik a nagy fldrajzi felfedezsekhez.
Emberek vilgkpe megvltozott. j vilgkpek a katolikus egyhz dogmatikus tantsaival nem sszeegyeztethetk.
Expedcik viszont tudomnyosan bebizonytottk, a fld nem lapos. Fknt a polgrok tmadjk az egyhz tantsait. Humanizmus, renesznsz ideolgija elkezdi lerombolni—ember ll a kzppontban-- felfedezsek meg a vagyon.
Felekezetek: vallsos tants mellett politikai mondanivaljuk is van. Trsadalompolitikai mondanivaljuk is van.
A katolikus egyhz ltal tmogatott feudlis trsadalom igazsgtalan.
Protestns felekezetek:
1. Evanglikus (luternus) felekezet—nmet reformci
2. Reformtus (klvinista) felekezet—svjci reformci
3. Unitrius (antirtrinittus) – szenthromsg tagad Magyarorszgon ennek lesz legnagyobb llekszm kvetje. Ma Erdlyben mg lnek unitriusok, templomok, kzssgek.
4. Anabaptista (jrakeresztel) mozgalom vagy felekezet.
5. Anglikn: specilisan angol, csak Angliban s gyarmatain.
Protestns: tiltakozni. A katolikus egyhz s a Nmet-Rmai csszr be akartk ezeket tiltani.
1517. okt. 17-n indul a reformci. Luther Mrton az elindtja. Ezen a napon szegezi ki a 95 pontbl ll hittteleit a valls megjtsval kapcsolatban.
Bcscdulk
Bcscdulkat terjesztenek a papok: bntudati cdula, 10 Le pp tallta ki. Ezzel a lelki dvssgket vsrolhattk meg az emberek. Ekkoriban ptettk a Szent Pter bazilikt. Ennek ptshez sok pnz kellett. – Luthernek ezzel telt be a pohr. Bcscdulkkal val „jtkonykods” ellenben a ppa elengedte az imk elmondsbl, bjtlsbl s zarndoklatbl ll egyhzi bntetst. Ksbb ugyanilyen bcscdulkat rustottak a halottak tbb- kevesebb vi purgatriumi szenvedsnek megvltsra is.
Luther tzisei:
-Egyedl a hit ltal lehet a lelki dvssget elrni (mennybejuts), a bnt egyedl Isten bocsthatja meg. – Egyedl a hit ltal dvzl az ember.
-elveti a ppai hatalom elvt: nincs szksg ppra s az egyhzi hierarchira. (kzvettre, egsz egyhzi szervezetre nincs szksg. Ember s Isten kztt nincs szksg egyhzi kzvettsre.
-egyhzi vagyonra sincs szksg: meg kell fosztani, szekullni—sztosztani a rszorulk kztt. Az Nincs szksg egyhzi vagyonra. Egyhzi birtokok vilgi birtokosok kezbe adsa.
-anyanyelv istentisztelet.
-(kt szn alatti ldozs)
-gyns s szerzetessg eltrlse
Luther tanait is sokig tiltjk, egszen az augsburgi bkig
Ttelek hatsa
Minden trsadalmi rteg megtallta benne a neki szlt. Gondolatainak hatshoz az is hozzjrult, hogy kegyelmt Isten rdeme val tekintet nlkl, tiszta szeretetbl adja.
Luther prtoli: a fejedelmek:
Luther Nmetorszgban kezdi tevkenysgt—ldzik, V. Kroly is ekkoriban „tzzel, vassal irtja az eretnekeket. A ppa kikzsti Luthert, pedig az egsz Nmeto. Mellette ll. Hatalmas prtfogi nmet fejedelmek, rbrtk V. Kroly csszrt az 1521- vi wormsi birodalmi gylsen hallgassa meg rveit. – eretneknek nyilvntott, tokkal sjtotta Luthert.
Blcs frigyes fejedelem menedket adott neki Wartburg vrban, ahol 10 hnapi ltszatfogsga idejn nmetre fordtotta a Biblit. – ezzel megteremtette a nmet irodalmi nyelv alapjait.
„Protestlk”
Reformci eszmi gyorsan terjedtek. Vgl kimondtk, a rmai katolikus egyhzhoz s a csszroz h fejedelmek, hogy Luther hvei megmaradhatnak vallsukban, de hitket nem terjeszthetik. Ez ellen a reformci kveti „protestltak”, tiltakoztak, ezt jelenti. V. Kroly protestnsok s katolikusok kibkts: 1530 augsburgi birodalmi gyls. Itt elterjesztettk, az „gostai hitvalls”-nak nevezett protestns tanokat.
Protestns- katolikus harc
Protestns fejedelmek szvetsget hoztak ltre, hogy vdjk magukat a katolikusok esetleges tmadsai ellen Szvetsg tagjai: elfoglaltk az egyhzi birtokokat, megszntettk a kolostorokat. Br a csszr katonai gyzelmet aratott felettk, de k a francia kirllyal szvetkeztek, V. Kroly knytelen volt engedi ccsnek kzremkdsvel 1555-ben megkttt k az augsburgi vallsbkt.—Augsburgi vallsbke
Eszerint a katolikusok s a protestnsok nem ktelesek egymssal bkben lni. A luthernusok megtarthattk azokat az egyhzi javakat, amelyeket korbban lefoglaltak. Elismertk a „cuius regio, eius religio” = aki a fld, az a valls elvet. Aki nem akarta kvetni a tartomny fejedelmnek vallst, az szabadon elvndorolhatott. A fejelem mondja meg milyen a valls. Parasztok elvndorolhatnak, ha a fejedelemmel nem egyezi a vallsuk.
risi tmegek csatlakoztak a luternus elvekhez = polgrsg nemessg—egyhzi vagyont ki kell sajttani—polgri vllalkozk, nemessg tudjk megvenni.
Eltrik a luternus felekezetet a nmet-r terleten.
Trsadalompolitikai zenet: vge az egyhz uralmnak.
2. (svjci) reformtus
Klvin Jnos—„genfi ppa” teljesti ki a svjci reformcit.
Elmletei vagy elvei:
- Elre elrendels: prevesztinci. Ember sorsa szletse eltt elrendeltetett Isten ltal.--- Nincs szabad akaratod. Isten elre elhatrozza sorsodat. Sikeres boldog, zletel—mennybe jut (polgrsg fel zenet). Ha zletben befuccsol—Isten elfordult tle, mert rosszat tett.
- Uralkod hatalma Istentl fgg. „zsarnokls elmlet” Uralkodk hatalmukat Istentl kapjk, igazsgosak legyenek—de ha zsarnokknt viselkedik, Isten elpuszttja—polgr, parasztsg-- elkeseredettek fel szl, fel zen.
- Nincs szksg katolikus egyhzra, ppt nem ismeri el. Presbiter: irnytsa vilgi szemly, vros legelkelbbjei. k irnytjk az egyes egyhzkzssgeket. (rsek, pspk nem kell)
Klvin Genfben zsarnoki hatalmat gyakorol. Klvin ldzi, unitrius, svjci
Unitrius:
Atya, fi, szentllek—3-as—szent hromsg—unitrius: szenthromsg tagad. Isteni hatalom egylnyeg (homogn) – nem lehet 3 klnbz megjelense. Msszval: antitrinitnius. -- eretneksg—Klvin meggeti az antitrinitvius magalkotjt
4. Anabaptista
A npi reformci
Csecsemkeresztsget vetik el. Meg lehessen vlasztani a vallst.
Trsadalom politika: 10-ed eltrlse, ad eltrlse. Fldn is egyenlsg, ne legyenek eljogok—ez a jobbgyok vallsa.
A paraszti s a vrosi tmegek az egyhzi reform mellett szabadulni akartak az elnyoms all is. Vezetje, Mnzer Tams lesen szemben llt Lutherrel.
Minzer Tams eszmi
Mnger gazdagokat tmadta, s Jzus szegny letnek kvetst hirdette. Isten birodalmt, a mennyorszgot nem a tlvilgon, hanem itt a Fldn kell megvalstanunk. Isten orszgban nincs magntulajdon s nll llamhatalom.
A nmet paraszthbor
1524 felkels trt ki. Parasztsg s vrosi lakosok krben a npi reformci eszmi kedvez talajra talltak. Thringiai mozgalom kzpontja Mhlhausen volt. Parasztok, bnyszokat vezette mnzer. Csapatok feldltk kastlyokat s kolostorokat. Fldesurak kzl a legkegyetlenebbeket kivgeztk. Azonban a fejedelmek egyestett hadseregkkel levertk a parasztok egymstl elszigetelt csapatait.
Luther eltlte az uraik ellen fegyvert fog parasztokat.
A paraszthbor leverse utn is szmthatott a fejedelmek tmogatsra. Ekkor plt ki a Luther hitelveit vall evanglikus egyhz.
Katolikus egyhz jjszervezhette erit, hitlet tisztasgnak helyrelltst.—ellenreformci. Elindtja a folyamatnak: tridenti zsinat.
Jezsuita trsasg: jezsuita rend. 1540. ellenreformci Clja: a ppa fsge alatt egyesteni az egsz vilgot. Fegyelmeztets engedelmessget kvnt a tagjaitl. Nevelsre, szellem kpzsre nagy gondot fordtott. Bellk szerzetesek, politikusok.—nagy befolyst gyakoroltak az ura
|